Osoby

Jerzy Młodziejowski

Imię
Jerzy
Nazwisko
Młodziejowski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1909
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
1985
Biografia

Skrzypek, dyrygent, kompozytor, geograf, taternik.

Urodził się w roku 1909, zmarł w 1985. W 1920 roku rozpoczął naukę w Konserwatorium Poznańskim w klasie skrzypiec u Stanisława Pawlaka. W zakresie teorii muzyki jego nauczycielami byli: Władysław Raczkowski, Henryk Opieński, Stanisław Wiechowicz i Wacław Gieburowski. W 1932 roku ukończył studia geograficzne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1945 roku powrócił do przerwanej wojną współpracy z redakcją muzyczną Polskiego Radia w Poznaniu (kierowaną wówczas przez Mariana Obsta), którą rozpoczął już w 1927 roku. W 1948 roku został altowiolistą Filharmonii Poznańskiej i zadebiutował jako dyrygent. W następnych latach pobierał prywatne lekcje dyrygowania u Waleriana Bierdiajewa i Jana Krenza.

Jako geograf zajmował się badaniami etnograficznymi Tatr, w szczególności polskiego Podtatrza. Miało to wpływ na jego twórczość kompozytorską, w której często wykorzystywał muzykę ludową, w szczególności podhalańską, wielkopolską i ziemi opolskiej.

Przez krótki czas Młodziejowski związany był z Zespołem Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska", dla którego tworzył opracowania utworów (od lutego do listopada 1966 roku). Większość stanowią aranżacje pieśni na chór i orkiestrę; z 14 pozycji podanych w wykazie w zbiorach zespołu zachowało się 12.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Osoby:Kompozytor
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> Szczegóły