Osoby

Johann Sebastiani

Imię
Johann
Nazwisko
Sebastiani
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1622
Miejsce urodzenia
Weimar
Data śmierci
1682
Miejsce śmierci
Królewiec
Biografia

Urodził się w 1622 r. w Weimarze, zmarł w 1682 w Królewcu. Po studiach we Włoszech osiedlił się w Królewcu (od ok. 1650), gdzie został do końca życia. Od 1661 pracował jako kantor katedralny w tamtejszym kościele św. Wojciecha (od 1525 świątynia ewangelicka). W 1663 został mianowany przez elektora brandenburskiego kapelmistrzem dworskim. Funkcję tę pełnił do 1679.

Sebastiani znany jest prawie wyłącznie jako twórca pasji Das Leyden und Sterben unsers Herrn und Heylandes Jesu Christi nach dem heiligen Matthaeo z 1663 roku, wzorowanej na pasji Heinricha Schütza, w której prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiają się w wersy chorałowe. Jest również autorem okolicznościowej arii upamiętniającej śmierć ks. Bogusława Radziwiłła pt. Christliche Betrachtung des Todes der Durchläuchtigste Fürst und Herr Boguslav Radziwill (Chrześcijańskie rozważania nad śmiercią Najjaśniejszego Księcia i Pana Bogusława Radziwiłła), odnalezionej w zbiorach muzycznych Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (sygnatura Pol.7.III 655-724). Żadne źródła nie potwierdzają tego, że Sebastiani znał osobiście księcia lub dla niego pracował; wiadomo tylko, że Radziwiłł był silnie związany z Królewcem, a w uświetnienie jego pogrzebu w 1669 r. zaangażowali się wszyscy znaczni obywatele miasta.

Małgorzata Lisecka, Nieznana aria Johanna Sebastianiego ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 9 - 21.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Kompozytor
Osoby:Kantor
Osoby:Kapelmistrz
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Małgorzata Lisecka, Nieznana aria Johanna Sebastianiego ze zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Szczegóły