Osoby

Józef Raatz

Imię
Józef
Nazwisko
Raatz
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
0
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
0
Biografia

Józef Raatz - oboista, pedagog

Profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie oboju Erwina Gassana uzyskał w roku 1968. Na roku dyplomowym zatrudniony zostaje przez ówczesnego dyrektora artystycznego Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku - Jerzego Katlewicza na stanowisko I-go oboisty orkiestry. Z orkiestrami gdańskiej opery i filharmonii związany jest do chwili obecnej.
Kilkadziesiąt razy wystąpił w roli solisty grając z orkiestrami symfonicznymi w Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy, z Polską Filharmonią Kameralną, z Toruńską Orkiestrą Kameralną, z Orkiestrą Kameralną -Leopoldinum" we Wrocławiu, ze Słupską Orkiestrą Kameralną, mając w repertuarze kilkanaście pozycji ze światowej literatury przeznaczonej na obój z orkiestrą.
W roku 1986 podejmuje obowiązki pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego Uczelni (1990-1993) oraz przez dwie kadencje (1993-1999) był prorektorem do spraw naukowych i studenckich.
W roku 1985 z okazji jubileuszu 40-lecia POiFB zostaje odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. W roku 2003 otrzymuje Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury, a w 2004 otrzymuje Złoty Krzyż Zasługi.

Zobacz:

http://www.amuz.gda.pl/Dodatki/wizytowki/wizyt_Raatz.html

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Obój
Powiązane wydarzenia
  • 2. Ogólnopolski Międzyuczelniany Konkurs Muzyki Kameralnej - na zespoły instrumentów dętych członek jury Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki Szczegóły