Osoby
Józef Rezler
- Imię
- Józef
- Nazwisko
- Rezler
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 1925
- Miejsce urodzenia
- Zduńska Wola
- Data śmierci
- 1993-12-13
- Miejsce śmierci
- Bydgoszcz
- Biografia
Józef Rezler - skrzypek, altowiolista
Józef Rezler urodził się w 1925 roku w Zduńskiej Woli, zmarł w Bydgoszczy 13 XII 1993.
Rodzice przenieśli się do Łodzi, gdzie od roku 1930 roku kontynuował naukę u prof. A. Wiłkomirskiego (ojca Kazimierza) następnie u prof. Löwensteina w konserwatorium, H. Kijeńskiej - Dobkiewiczowej. W latach 1935-1939 studiował u prof. G. Baumgartena. Dyplom uzyskał po wojnie w PWSM w Sopocie w roku 1956.
W 1934 roku rozpoczął działalność jako muzyk orkiestrowy w Filharmonii w Łodzi. (Koncertował wówczas pod dyrekcją W. Bierdiajewa, T. Rydera, O. Straszyńskiego, G. Georgesem, H. Abendrolh, T. Kissewetter, B. Schulc i inni. Koncertowali z tym zespołem A. Sari, H. Schering, J. Handel, E. Ney, H. Sztompka i inni). Ponadto koncertował jako kameralista ze znanym wiolonczelistą G. Teschnerem, oraz jako kameralista w rozgłośni PR w Łodzi. (ostatni recital w 1939 z Wł. Kędrą).
W czasie działań wojennych włączony do I Dywizji Pancernej gen. Maczka, włączony do Ekipy Polowej YMCA z siedzibą w Lingen, gdzie w latach 1945-1946 grał jako skrzypek solista i członek orkiestry w obozach wojskowych na terenie Niemiec, Holandii i Belgii. Z ramienia YMCA prowadził także kursy dokształcania muzycznego.
Do kraju powrócił pod koniec 1946 roku do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie przebywała jego żona i córka. Tam rozpoczął pracę w Miejskiej Szkole Muzycznej przekształconej w 1948 w PSM. Kontynuował tę pracę do 1951 roku. Jednocześnie prowadził zespoł muzyczny "Odeon" przy Ekspozyturze Urzędu Wojewódzkiego. Był także prezesem Związku Zawodowego Muzyków w Gorzowie Wielkopolskim. W 1950 roku przeprowadził się do Bydgoszczy rozpoczął prace w orkiestrze radiowej. Jednocześnie koncertował jako solista i kameralista, nagrywał dla PR. Był członkiem zespołu E. Raabego. W 1956 został muzykiem Filharmonii Pomorskiej, gdzie pełnił funkcje koncertmistrza. Grał także w kwartecie FP (w składzie: E. Statkiewicz - I skrzypce, S. Roszak - II skrzypce, J. Rezler - altówka, Alfred Scholz - wiolonczela). Po wyjeździe E. Statkiewicza kwartet zawiesił swoja działalność. Odrodził się pod kierownictwem Józefa Rezlera (w 1965???) w składzie J. Wilson, K, Salecki, J. Rezler, M. Wasiółka. Grał w zespole muzyki dawnej (późniejsza CB) na violi d'amore, doskonalił się w grze na tym instrumencie (jako jeden z dwóch muzyków w kraju). Od 1964 roku był przewodniczącym oddziału Bydgoskiego SPAM. Członek sekcji Muzycznej KPTK. Zmarł 13 XII 1993 roku.
Zobacz też:
Zdzisław Pruss, Józef Rezler, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, Z. Pruss [red.], Bydgoszcz 2002.
- Atrybuty
-
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Osoby:Instrumentalista:Altówka - Powiązane instytucje
-
-
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiegood 1956 koncertmistrz altówek
- Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego od 1956 koncertmistrz altówek Szczegóły
-
Kwartet smyczkowy Filharmonii Pomorskiejkierownik II składu kwartetu - altowiolista
- Kwartet smyczkowy Filharmonii Pomorskiej kierownik II składu kwartetu - altowiolista Szczegóły
-