Osoby

Katarzyna Bąkowska

Imię
Katarzyna
Nazwisko
Bąkowska
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1969-12-16
Miejsce urodzenia
Warszawa
Data śmierci
0
Biografia

Katarzyna Bąkowska urodziła się w Warszawie. Jest absolwentką tamtejszego Liceum Muzycznego klasy skrzypiec Ewy Gołębiewskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. Obecnie jest adiunktem w tejże uczelni. Doskonaliła swe umiejętności na studiach podyplomowych w Indiana University School of Music (Bloomington, USA) u prof. Henryka Kowalskiego i prof. Franco Gulli (1998-1999). Była stypendystką wielu instytucji promujących utalentowanych artystów. Otrzymała stypendia Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji Kościuszkowskiej, Dorothy Richard Starling Foundatoin, Warszawskiej Fundacji Kultury, Rządu Francuskiego, FAME Festival & School oraz Fundacji przy Konserwatorium w Nicei i Lozannie. Była finalistką konkursu Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo w Warszawie, gdzie otrzymała wyróżnienie (1995). Brała udział w festiwalach muzycznych i koncertach kameralnych, m.in. w Festiwalu Mozartowskim we Wrocławiu, Koncercie Roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Krakowskiej, Łazienkach Królewskich, Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, Musica Sacra Sopot, Summer Festival w Bloomington, Fame Festival w Lawrencaville. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznych w Polsce, Francji, Szwajcarii oraz Stanach Zjednoczonych, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów: Henryka Keszkowskiego, Erica Friedmana, Gerarda Poulet, Dong-Suk Kanga, Pierre Amoyala i Pawła Giliłowa.

Pasjonuje ją również muzyka dawna. Swoje zainteresowania w tym kierunku rozwijała u boku Agaty Sapiechy oraz Lucy van Dael na kursach w Wilanowie i w Krakowie. Od bieżącego roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Bierze również udział w licznych seminariach i wykładach (w tym dla uczniów średnich szkół muzycznych) prezentując zagadnienia wykonawcze muzyki dawnej.

W działalności artystycznej Katarzyny Bąkowskiej szczególne miejsce zajmują recitale kameralne. W jej repertuarze znajdują się utwory od baroku do muzyki XX wieku. Szczególnie bliska jest jej muzyka polskich kompozytorów, zwłaszcza Szymanowskiego, Wieniawskiego i Paderewskiego. Jest gorącym propagatorem muzyki polskiej na licznych koncertach w Polsce i za granicą. Wspólnie z pianistką Joanną Czapińską-Wróblewską wzięły udział w obchodach roku Paderwskiego, a wykonana przez nie Sonata a-moll została zarejestrowana na płycie CD (2000 r.). Ostatnio koncertowała w USA w Chicago w Nord Shores Center for Performers Arts oraz, na zaproszenie Polish Study Center i prof. Henryka Kowalskiego w Bloomington, gdzie razem z Anną Sawicką prezentowały utwory na duo skrzypce-wiolonczela (Ravel, Kodaly), a wraz z klawesynistką Marzeną Buchwald-Różyczką, muzykę polskiego baroku (Jarzebski, Zielenski, Żelechowski i in.). Najbliższe plany koncertowe Katarzyny Bąkowskiej przewidują prezentację utworów skomponowanych na skrzypce i wiolonczelę Kodaly`ego, Ravela i Gubajduliny oraz dzieł solowych J. S. Bacha.

[Dane: 12.2005]

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Osoby:Pracownik AM w Bydgoszczy
Osoby:Absolwent AM w Bydgoszczy
Powiązane media
  • Richard Strauss – Sonata Es-dur op. 18 na skrzypce i fortepian udział w koncercie - skrzypce Szczegóły
Powiązane wydarzenia
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 53 - Utwory Mozarta udział w koncercie; skrzypce Szczegóły
  • KONCERT ORGANOWY 74 skrzypce Szczegóły
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 220 (CCXX) udział w koncercie - skrzypce Szczegóły
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 240 (CCXL) skrzypce Szczegóły
  • Koncert Pałacowy CIII skrzypce Szczegóły
  • Koncert Pałacowy CXIII skrzypce Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego pracuje od 1992 Szczegóły
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego absolwent 1993 Szczegóły