Osoby

Kochanowski Władysław

Imię
Kochanowski
Nazwisko
Władysław
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1913-7-1
Miejsce urodzenia
Adolino
Data śmierci
2002-2-8
Miejsce śmierci
Aleksandrów Kujawski
Biografia

Skrzypek, długoletni kierownik Kapeli Kujawskiej rodziny Kochanowskich.

Urodził się 1 lipca 1913 roku w Adolinie koło Dobrego. Już od najmłodszych lat grywał jako skrzypek w założonej przez ojca Andrzeja rodzinnej Kapeli Kujawskiej. Od 1929 r. uczył się u Stanisława Skierniańskiego. Po śmierci ojca w 1934 r. oficjalnie przejął kierownictwo w zespole, wprowadzając rewolucyjne zmiany i rozszerzając jego skład. W 1935 r. ożenił się z siostrą Romana Zimeckiego, jednego z członków kapeli. W 1937 r. został trębaczem w orkiestrze wojskowej 14. Pułku Piechoty we Włocławku. Po wojnie na nowo zorganizował kapelę, która zyskiwała coraz większy rozgłos. W 1946 r. przeniósł się wraz z rodziną do Siniarzewa. W 1949 r. w Zalesiu koło Szubina odbył kurs dla kierowników zespołów muzycznych, który ukończył z najlepszą lokatą i uzyskał kwalifikacje do prowadzenia kapeli oraz chóru. W tym czasie pobierał też naukę u prof. Splewińskiego, który aranżował dla zespołu ludowe utwory. W 1950 r. przeniósł zespół do Szkoły Podstawowej w Siniarzewie, gdzie założył także chór i 15-osobową orkiestrę dętą. Pomimo zwolnienia dyscyplinarnego przez władze partyjne, Kochanowski za wszelką cenę starał się utrzymać kapelę. W tym czasie głęboko fascynował się muzyką Feliksa Dzierżanowskiego i na jego wzór rozbudowywał swój zespół. W 1952 r. spotkał się z etnomuzykologiem Aleksandrem Pawlakiem, który nagrał blisko 30 wykonanych przez Kochanowskiego utworów, a ich zapis umieścił w swojej książce Kujawy z serii Polska pieśń i muzyka ludowa. Cztery lata później, po przeprowadzce do Aleksandrowa Kujawskiego, Władysław wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie grał na kornecie w orkiestrze dętej. Od 1991 r. opisywał dzieje kapeli (Historia rodzinnej kapeli Kochanowskich), a w roku 1997, z powodu podeszłego wieku i choroby, przekazał jej kierownictwo swojemu wnukowi, Wojciechowi. W 2001 r. otrzymał odznakę "Zasłużony Działacz Kultury", przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Zmarł 8 lutego 2002 r. w Aleksandrowie Kujawskim.

Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (2) - dzieje kapeli rodzinnej Kochanowskich z Aleksandrowa Kujawskiego w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 463-476.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Kierownik artystyczny
Powiązane instytucje
  • Kapela Kochanowskich z Aleksandrowa Kujawskiego Szczegóły
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Wanda Szkulmowska, Kapele kujawskie (2) - dzieje kapeli rodzinnej Kochanowskich z Aleksandrowa Kujawskiego Szczegóły