Osoby

ks. Franciszek Folek

Imię
ks. Franciszek
Nazwisko
Folek
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1916-7-3
Miejsce urodzenia
Pawłowice Ślaskie
Data śmierci
1992-5-7
Miejsce śmierci
Pieniężno
Biografia
 ks. Franciszek Folek - muzyk-samouk, kompozytor. Syn Franciszka oraz Katarzyny. Jego ojciec był znanym rzeźbiarzem. Folek uczęszczał do gimnazjum w Mikołajowie w województwie śląskim, a później w Rybniku. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1935r., kończąc Prywatne Męskie Gimnazjum Towarzystwa Słowa Bożego w Górnej Grupie. Muzyk samouk – w młodości sam nauczył się grać na fisharmonii oraz czytać nuty. Utrzymywał również kontakt z organistami. Pierwszymi próbami kompozycji były Preludia. Po maturze rozpoczął nowicjat w Chludowie, niedaleko Poznania. Tu też grał w orkiestrze pod batutą ks. Jerzego Pietrka. W tym czasie powstały jego pierwsze utwory wokalne: Sanctissme Doctorum, dostissme Sanctorum, o dive Thoma! (do słów Franciszka Maćkowiaka) oraz Z radością, z wdzięcznością... Po ukończeniu nowicjatu rozpoczął studia filozoficzne w Seminarium Duchownym w Mödling koło Wiednia, które w trakcie wojny kontynuował w Holandii. W Helvoirt 29 czerwca 1941 roku otrzymał święcenia kapłańskie.

W pierwszych latach kapłaństwa poszerzał wiedzę z zakresu psychologii i muzyki. W trakcie wojny pełnił obowiązki duszpasterza Polonii holenderskiej, belgijskiej, a po jej zakończeniu pracował w obozach Polaków w Niemczech. Prowadził ożywioną działalność: otwierał kaplice, szkoły obozowe, świetlice, prowadził chóry, teatry, redagował „Głos Polski”, wydawał modlitewnik Jezu ufam Tobie, Katechizm obozowy oraz Jasełka obozowe. W tym czasie skomponował wiele utworów: Oratorium gwiazdkowe, Polski Królowo, Msza wychodźców polskich oraz Gdy Janek miał lat 12. W 1947 roku Folek powrócił do Polski i rozpoczął pracę w Niższym Seminarium Duchowym w Górnej Grupie, jako nauczyciel języków (polskiego i angielskiego), matematyki i muzyki. W latach 1947-1949 założył i prowadził Chór Sodalicji Mariańskiej. Napisał muzykę do sztuki teatralnej Atabisa. W 1949 roku został proboszczem w Długoborze oraz wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Werbistów w Pieniężnie, gdzie napisał śpiewnik, w którym zamieścił większą część swoich kompozycji. Z okazji pierwszych święceń kapłańskich po wojnie, napisał Kantatę kapłańsko-misyjną. W latach 1953-1958 był proboszczem w Noskowie, a później 1958-1968 w Zimnowodzie. Napisał też liczne pieśni, m.in.: Do Matki Bożej Lutyńskiej, Dziękczynienie oraz Na poświecenie dzwonów. W 1970 roku powrócił do Pieniężna, gdzie prowadził działalność pedagogiczną i artystyczną aż do śmierci. Pozostawił po sobie: ok. 1000 wierszy okolicznościowych, 5 marszów na orkiestrę, 1 walc, 2 intrady, 150 pieśni kościelnych, 70 utworów religijnych na chór i 15 świeckich utworów chóralnych.

Zobacz: 

Przemysław Budyś, Działalność kompozytorska ks. Franciszka Folka na terenie Pomorza i Kujaw, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Działalność kompozytorska ks. Franciszka Folka na terenie Pomorza i Kujaw, [w:] Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.
Atrybuty
Osoby:Instrumentalista
Osoby:Kompozytor