Osoby

Lech Bałaban

Imię
Lech
Nazwisko
Bałaban
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1964-2-8
Miejsce urodzenia
Bielsko-Biała
Data śmierci
0
Biografia

Lech Bałaban - altowiolista, pedagog

Lech Bałaban naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat u ojca Henryka Bałabana, pod którego opieką pozostał aż do drugiego roku studiów. Następnie kształcił się pod kierunkiem prof. P. Radzińskiego i prof. J. Kaliszewskiej, w klasie której ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu w roku 1988. W tej samej uczelni uzyskał dyplom w klasie altówki prof. A. Murawskiego w roku 1994. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. E. Feltza, Z. Brona, O. Kagana, W. Pikajzena, M. Frischenschlagera i R. Ricciego.

Jest laureatem nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego  Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1980), zdobywcą wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Z. Jahnkego w Poznaniu (1984) oraz laureatem  I nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Altowiolistów im. J. Rakowskiego w Poznaniu (1993). Był także członkiem polskiej ekipy IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1986).

Na altówce Lech Bałaban zadebiutował w solowej partii sekstetu smyczkowego Verklärte Nacht A. Schönberga jako koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Amadeus PR w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, której członkiem jest od roku 1988. Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu artysty było wykonanie wspólnie z Jarosławem Żołnierczykiem i Orkiestrą Kameralną Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w grudniu 1991 r. Symfonii Koncertującej Es-dur W. A. Mozarta, zarejestrowane i wielokrotnie emitowane przez TVP Polonia. Dla PR i TVP nagrał również Koncert altówkowy K. Pendereckiego oraz koncerty altówkowe J. Ch. Bacha  i G. F. Haendla.

Jako solista koncertował w wielu miastach Polski oraz Słowacji, Niemczech, Austrii, Francji, w byłym ZSRR, Japonii oraz Danii. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych m.in. Festival des Nationes im. A. Sweitzera w Munster, Vratislavia Cantans, Kołobrzeskich Wieczorach Muzycznych, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych. Dwukrotnie brał udział w prestiżowych Festiwalach Kameralistyki Polskiej Bravo Maestro w Kąśnej Dolnej, na których był partnerem takich artystów jak Vadim Brodski, Michał Grabarczyk, Stefan Kamasa, Adam Klocek, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki, Ewa Pobłocka, Andrzej Ratusiński, Tomasz Strahl, Wanda Wiłkomirska. Jest członkiem poznańskiego kwartetu smyczkowego Wieniawski Kwartet.

Jest pedagogiem poznańskiej Szkoły Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych. Prowadzi również klasę altówki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1.10.2012 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz pedagog w poznańskiej Szkole Talentów, w której wychował kilku laureatów konkursów muzycznych.

Zobacz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Ba%C5%82aban

Atrybuty
-
Powiązane media
  • Jan Astriab - Sonata (1957) altówka Szczegóły
  • J. S. Bach – I Suita wiolonczelowa G-dur na altówkę solo BWV 1007 udział w koncercie - altówka Szczegóły
  • Johannes Brahms – Sonata Es-dur op. 120 nr 2 altówka Szczegóły
Powiązane wydarzenia
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 225 (CCXXV) udział w koncercie - altówka Szczegóły
  • KONCERT ORGANOWY 106 udział w koncercie - altówka Szczegóły
  • Koncert w Pałacu w Ostromecku (20.09.2009) altówka Szczegóły
  • Koncert w Pałacu w Ostromecku (06.06.2010) altówka Szczegóły
  • Koncert Pałacowy CXXIV altówka Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego pracuje od 1992 Szczegóły
  • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego Szczegóły