Osoby
Longin Orski
- Imię
- Longin
- Nazwisko
- Orski
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 1930-1-21
- Miejsce urodzenia
- Gniew
- Data śmierci
- 1982-6-15
- Miejsce śmierci
- Bydgoszcz
- Biografia
Pedagog, aranżer, dyrygent. Kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" w latach 1965-1982 (z przerwą w latach 1976-1979).
Longin Orski urodził się 21 stycznia 1930 roku w Gniewie (jego prawdziwe nazwisko to Organista, ale w 1960 r. zmienił je z powodów politycznych). W 1953 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Do 1960 roku pracował jako dyrygent w zespołach wokalno-instrumentalnych. Po studiach podjął etat nauczyciela muzyki w Gdańsku, a następnie w 1961 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel przedmiotów teoretycznych w Państwowym Liceum Muzycznym w Bydgoszczy, gdzie działał z przerwą w latach 1973-1975 do roku 1979. W 1964 r. został zatrudniony w Państwowym Liceum Muzycznym w Gdańsku. W 1970 r. przeniósł się na stałe do Bydgoszczy, gdzie od 1976 r. był wykładowcą przedmiotów teoretycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej Instytutu Wychowania Muzycznego. Zmarł po ciężkiej chorobie 15 czerwca 1982 roku.
Longin Orski wsławił się jako kierownik, aranżer i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". Wśród osób współpracujących z grupą dokonał największej liczby opracowań muzycznych, aranżując ponad 80 utworów. W jego bogatym dorobku odnaleźć można pieśni ludowe na chór z towarzyszeniem kapeli/orkiestry (Ty karczmarski synu, Owieczki chodzą, Jechał chłop gościńcem) oraz cykle składające się z kilku pieśni (Suita krakowska, Suita rzeszowska, Kaszubski obrazek taneczny). Longin Orski opracowywał melodie ludowe z wielu regionów, w zależności od potrzeb danego koncertu. Wśród nich można znaleźć utwory niemieckie (Rosestock, Holderblüh, Kegel) oraz rumuńskie (S-A legat dorul de mine, Sanie). Większość kompozycji napisana została na orkiestrę, natomiast pod koniec lat 70. zaczynają się pojawiać opracowania na kapelę. Na podstawie dat zapisanych w partyturach można określić, iż Longin Orski pisał opracowania muzyczne dla zespołu od końca lat 60. do początku lat 80. Wśród utworów znajdują się również kompozycje napisane specjalnie dla zespołu jak: Tarantella, Ojczysty dom.
Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.
Opracowała: Monika Biesaga
- Atrybuty
-
Osoby:Aranżer
Pedagog
Kierownik artystyczny
dyrygent - Powiązane instytucje
-
-
Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska"Kierownik zespołu "Ziemia Bydgoska" (w latach 1966-1982)
- Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" Kierownik zespołu "Ziemia Bydgoska" (w latach 1966-1982) Szczegóły
-