Osoby

Lucjan Galon

Imię
Lucjan
Nazwisko
Galon
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1919-9-19
Miejsce urodzenia
Łysomice
Data śmierci
1980-1-24
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia

Lucjan Galon - pianista i pedagog, uczeń Fryderyka Lamonda (ucznia F. Liszta), absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Glasgow i w Londynie. Uczył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie i Gdańsku w latach 1956-1979. Pianista koncertrujący, nauczyciel fortepianu.

Galon Lucjan pianista i pedagog. Urodzony w 1919 w Łysomicach pod Toruniem. Zmarł w 1980 w Bydgoszczy. Jego ojciec (także Lucjan Galon) był wiejskim nauczycielem i prowadził zespół orkiestrowy, dla którego pisał utwory. Syn kształcił się początkowo u ojca, następnie w Konserwatorium Muzycznym Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego w Toruniu pod kierunkiem Wacława Lewandowskiego. Po II wojnie światowej podjął studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Glasgow u F.A. Lamonda (ucznia F. Liszta) a po jego śmierci u R. Caldera. Dyplom tej uczelni uzyskał w 1948 roku.

W latach 1945-1949 występował w Anglii. W 1950 wrócił do Bydgoszczy, gdzie podjął pracę w szkolnictwie muzycznym. Pedagogiką zajmował się ponad 30 lat ucząc w LPM w Bydgoszczy oraz PWSM (potem AM) w Sopocie. Był dziekanem wydziału instrumentalnego w latach 1977-1979. Był koncertującym pianistą, grywał muzykę kameralną i solową głównie romantyczną i współczesną. Wiele utworów nagrywał dla radia. Przygotował ok. 150 audycji solistycznych i kameralnych wraz z Ireną Skabar-Galon. Popularyzował mało znane utwory Poulenca, de Falli, Dohnany'ego, Rowleya. Był pierwszym wykonawcą koncertów fortepianowych Walentynowicza i Pałubickiego. Walentynowicz dedykował mu Inspiracje na dwa fortepiany wykonywane z Ireną (Barczyńską) Skabar na Festiwalu Muzyki Współczesnej we Wrocławiu w 1976 roku.

Zob. Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz 2004, s. 164.

opr.Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, na podst. inf. AM Gdańsk (XI 2002)

Zobacz:

Katarzyna Rajs, Lucjan Galon i Irena Skabar-Galon, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 211-220.

Atrybuty
Osoby:Nauczyciel
Osoby:Instrumentalista:Fortepian
Powiązane media
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki Nauczyciel w PWSM w Gdańsku w latach 1956-1979 Szczegóły