Osoby
Ludwik d'Arma Dietz
- Imię
- Ludwik
- Nazwisko
- d'Arma Dietz
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- 1850
- Miejsce urodzenia
- Warszawa
- Data śmierci
- 1936
- Miejsce śmierci
- Nowy Sącz
- Biografia
Kompozytor, nauczyciel muzyki, kierownik chóru, organizator życia muzycznego.
Autor prac przeznaczonych do użytku szkolnego, m.in. Opracowania 100 pieśni religijnych i świeckich na 4 głosy cz. I-III (Przemyśl 1893), Przewodnika w nauce śpiewu zbiorowego (Przemyśl 1893) oraz Przewodnika teoretyczno-praktycznego w nauce śpiewu zbiorowego (Przemyśl 1894).
Kształcił się w Warszawie (uczeń Stanisława Moniuszki) i w Pradze, gdzie zdobył uprawnienia do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach średnich i seminariach nauczycielskich. Po osiedleniu w Przemyślu zajął się wszechstronną działalnością muzyczną, głównie dydaktyką. Ostatnie lata życia (od 1928) spędził w Bydgoszczy.
Na twórczość kompozytorską Dietza składają się przede wszystkim pieśni chóralne (nagradzane w Pradze, Chicago, Filadelfii) oraz pieśni solowe, kantaty, utwory orkiestrowe, kameralne i skrzypcowe.
Kompozycje (m.in.):
- Marzenie na chór męski do sł. J.J. Kapałki
- Echa majowe na chór żeński do sł. M. Konopnickiej
- Piosenka moja na chór żeński
- Hymn do Boga do sł. J. Kochanowskiego
- Marsz Sokołów do sł. J. Jejde
- Jesienią (pieśń solowa)
- Pieśń wieczorna (pieśń solowa)
- Sen (pieśń solowa)
- Zaszumiał las (pieśń solowa)
- Adagio na orkiestrę
- Polonez na orkiestrę
- Andante na kwintet skrzypcowy
- Menuet na kwintet skrzypcowy
- Menuet na orkiestrę smyczkową
- Adagio non troppo na orkiestrę smyczkową
- Berceuse na skrzypce
- Fantazja na temat z opery Halka na skrzypce
- Pieśniarz na chór mieszany, skrzypce i fortepian (utwór nagrodzony na konkursie w Pradze w 1888 roku)
- Kmieć polski (mazur na chór mieszany z akompaniamentem fortepianu na cztery ręce)
- Hymn polski (rękopis w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy)
Osoba Ludwika Dietza wzbudziła ogromne zainteresowanie w Bydgoszczy (głównie ze względu na jego powiązanie ze Stanisławem Moniuszką), a jego utwory należały do dość często wykonywanych. Na powitanie kompozytora w mieście zorganizowano nawet koncert jubileuszowy z okazji 60-lecia jego działalności artystycznej (16.03.1930 roku w Teatrze Miejskim). Koncerty poświęcone twórczości Dietza odbyły się również 20.06.1929 w sali Kasyna Cywilnego (popis uczniów Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego), 12.05.1921 w sali Strzelnicy oraz 16.03.1930 (popis uczennic Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego).
Ludwik d'Arma Dietz nie jest związany z bydgoską rodziną Dietzów. Jego francuskie nazwisko pochodzi od dziada (lekarza wojskowego w stopniu generała), który w okresie napoleońskim trafił do Warszawy, ożenił się z Polką i pozostał na stałe.
Eleonora Sienkiewicz-Bloch, Przegląd publicznie prezentowanych utworów bydgoskich muzyków okresu 20-lecia międzywojennego w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 23-39.
Opracowała: Monika Biesaga
- Atrybuty
-
Osoby:Kompozytor
Osoby:Nauczyciel
Osoby:Działacz społeczny - Powiązane publikacje
-
-
Czasy-Muzyka-TwórcyEleonora Sienkiewicz-Bloch, Przegląd publicznie prezentowanych utworów bydgoskich muzyków okresu 20-lecia międzywojennego
- Czasy-Muzyka-Twórcy Eleonora Sienkiewicz-Bloch, Przegląd publicznie prezentowanych utworów bydgoskich muzyków okresu 20-lecia międzywojennego Szczegóły
-