Osoby

Małgorzata Ratajczak

Imię
Małgorzata
Nazwisko
Ratajczak
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
Lewandowska
Data urodzenia
-
Miejsce urodzenia
-
Biografia

 Małgorzata Ratajczak - śpiewaczka (mezzosopran)

Solistka-śpiewaczka (mezzosopran), związana z Operą Nova w Bydgoszczy od 1988 r., laureatka I nagrody w Konkursie S. Moniuszki w Kudowie Zdroju (1984). Zdobywczyni II nagrody w kategorii operowej na Międzynarodowym Uczelnianym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu. Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego Ireny Maculewicz-Żejmo (1989). Tam też zdobyła nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiej. W 1994 r. uzyskała wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne w konkursie im. A. Didura w Bytomiu.

Ma w swoim repertuarze tak znaczące partie operowe, jak: Suzuki w „Madame Butterfly” G. Pucciniego, Azucena w „Trubadurze” G. Verdiego, Jadwiga w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Berta w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Fenena w „Nabucco” G. Verdiego, Marta w „Mefistolesie” A. Boito, a także rolę męską – Niklasa w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha. Z powodzeniem występuje też w rolach operetkowych w „Baronie cygańskim” J. Straussa (Czipra) i w „Carewiczu” F. Lehara, oraz Księcia Gigi Orlovskiego w „Zemście nietoperza” J. Straussa.

Małgorzata Ratajczak współpracuje z licznymi teatrami muzycznymi w kraju, występuje też w repertuarze kantatowo-oratoryjnym. 

wg Zdzisław Pruss, Ratajczak Małgorzata, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy,pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.

Atrybuty
Osoby:Wokalista:Mezzosopran
Powiązane wydarzenia
  • 18. Ogólnopolska Sesja Naukowa "Czasy — muzyka — twórcy" referentka, wykonawczyni kompozycji Szczegóły
Powiązane instytucje
  • OPERA NOVA solistka bydgoskiej opery od 1988 Szczegóły