Osoby

Marcin Sikorski

Imię
Marcin
Nazwisko
Sikorski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1971
Miejsce urodzenia
Piekary Śląskie
Data śmierci
0
Biografia

Marcin Sikorski jest absolwentem PSM w Bytomiu oraz AM w Katowicach. Był uczniem Bogumiły Scigały oraz Marii Szwajger-Kułakowskiej. Kształcił się również w dziedzinie kameralistyki pod okiem m.in. Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Eriki Frieser, Bruno Canino, Emanuela Axa oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Jest adiunktem Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Akompaniuje w klasach skrzypiec prof. J. Kaliszewskiej, prof. I. Żarnowskiej, prof. B. Bryły i prof. M. Baranowskiego oraz prowadzi zajęcia z zespołami kameralnymi (w ubiegłym roku prowadzony przez niego kwintet fortepianowy uzyskał 2 nagrodę na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi).

Wielokrotnie pracował jako pianista podczas kursów mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Holandii, gdzie miał okazję współpracować m. in. z takimi sławami jak H. Krebbers, E. Friedmann, G. Żyslin, A. Lysy, S. Kamasa.

Z wyboru i powołania jest kameralistą i w tej dziedzinie odnosi też największe sukcesy. W roku 2000 zdobył pierwsze nagrody oraz nagrody specjalne na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku. Jest również laureatem konkursów w Portschach w Austrii, Krakowie i Vercelli we Włoszech - na którym otrzymał również Nagrodę Publiczności. W maju 2001 na zaproszenie Maestro Isaaca Sterna wziął udział w trzytygodniowych warsztatach muzyki kameralnej - Isaac Stern Chamber Music Workshop, które odbyły się w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Na zakończenie warsztatów zadebiutował w Carnegie Hall wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena podczas koncertu w Isaac Stern Auditorium.

Koncertuje w Polsce i za granicą (USA, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia, Słowenia, Czechy, Słowacji, Ukraina, Włochy). Występował także jako solista z orkiestrami pod dyrekcją M. J. Błaszczyka, J. Rogali i T. Serafina. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak: 36. Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Gdańska Wiosna 2000, Tarnowski Tydzień Talentów.

Występy Marcina Sikorskiego spotykają się z uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyki. Pisali o nim m. in.: S. Olędzki - fenomenalny muzyk, A. Rozlach - pianista precyzyjny i dynamiczny, D. Szwarcman - znakomity kameralista, D. Gonet - pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni, M. Komorowska - wytrawny kameralista. Pianista posiada w repertuarze ogromną ilość utworów kameralnych. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pianista występował m.in. z Kwartetem Śląskim i Janem Staniedą, brał udział w międzynarodowym festiwalu w Petersburgu oraz III Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu, gdzie wykonywał większość dzieł K. Szymanowskiego na skrzypce i fortepian. Odbył także wspólnie z A. M. Staśkiewicz tournée po Słowacji.

[Dane: 03.2005]

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Fortepian
Powiązane media
 • Johannes Brahms – Kwintet f-moll na dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i fortepian op. 34 udział w koncercie - fortepian Szczegóły
 • A. Panufnik – Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę cz. III udział w koncercie - fortepian Szczegóły
Powiązane wydarzenia
 • Bydgoski Wtorek Muzyczny 108 - "Trio Degli Alti" udział w koncercie - fortepian Szczegóły
 • Bydgoski Wtorek Muzyczny 185 udział w koncercie Szczegóły
 • KONCERT ORGANOWY 71 udział w koncercie - fortepian Szczegóły
 • Wielkie Cykle - Johannes Brahms udział w koncercie - fortepian Szczegóły
 • CXCVIII Bydgoski Wtorek Muzyczny (198) udział w koncercie - fortepian Szczegóły
 • Akademia z zabytkach Bydgoszczy (29.06.2011) fortepian Szczegóły
 • Wielkie Cykle - Sonaty skrzypcowe fortepian Szczegóły
 • JADWIGA KALISZEWSKA IN MEMORIAM fortepian Szczegóły
Powiązane instytucje
 • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego wykładowca Szczegóły
 • Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego wykładowca Szczegóły
 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego absolwent Szczegóły