Osoby

Marian Obst

Imię
Marian
Nazwisko
Obst
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1911
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
1979
Biografia

Dyrygent, muzykolog, kompozytor; kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" w latach 1965-1966.

Marian Obst urodził się w roku 1911, zmarł w 1979. Był absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu w klasie Stanisława Wiechowicza. Związany początkowo z Filharmonią Poznańską, w 1952 roku przeniósł się do Gdańska, gdzie pełnił rolę dyrygenta w Filharmonii Bałtyckiej. Następnie rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku i Sopocie.

W Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" był nie tylko kierownikiem artystycznym, ale również autorem największej (poza dorobkiem Longina Orskiego) liczby opracowań. W materiałach źródłowych pozostały 33 opracowania pieśni i tańców ludowych, obejmujących głównie regiony Kujaw, Pomorza oraz Krajny. Na podstawie jednej wybranej pieśni tworzył również kilkunastominutowe utwory zwane Finałami, np. Mały finał na temat melodii ziemi kaszubskiej „Stuk, stuk po podłodze”. W dość krótkim okresie działalności Mariana Obsta (1965-1966) współpracę z zespołem podjęli dwaj znani kompozytorzy: Henryk Jabłoński z Gdańska oraz Jerzy Młodziejowski z Poznania.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Osoby:Kompozytor
Osoby:Muzykolog
Kierownik artystyczny
Powiązane instytucje
  • Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska" Kierownik zespołu "Ziemia Bydgoska" (w latach 1965-1966) Szczegóły
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> Szczegóły