Osoby

Walenty Żurowski

Imię
Walenty
Nazwisko
Żurowski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
-
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
1940-10-3
Miejsce śmierci
Mauthausen Gusen
Biografia

Walenty Żurowski (ojciec) - organista, pedagog.

Do Mogilna przeprowadził się w 1923 roku z Leszna. Przez kilkanaście lat dyrygował chórem "Halka". Zrezygnował z tej funkcji w roku 1936 roku. Śpiew chóru prowadzonego przez Walentego Żurowskiego towarzyszył wiekszości uroczystości państwowych w mieście w latach 1919-1939. Zespół współorganizował "świętojanki" i urządzał "wieczory pieśni", a 9 kwietnia 1933 roku, w sali domu im. ks. Piotra Wawrzyniaka, zorganizował koncert religijny na chór męski i mieszany. Dochód z imprezy przeznaczono na zakup nut oraz wydatki związane z uczestnictwem chóru w Ogólnopolskim Kongresie Muzyki Kościelnej w Toruniu. Organista prowadził także powstały w 1936 roku chór pracowników poczty oraz zespół śpiewaczy "Sokoła".

Po wybuchu II wojny światowej i aresztowaniu księży, prowadził śpiewy religijne i modlitwy w kosciele pw. św. Jana Apostoła w Mogilnie. Podczas aresztowania przez hitlerowców 4 maja 1940 roku śpiewał "Jeszcze Polska nie zginęła". Zginął zamordowany w Mauthausen Gusen 3 października 1940 roku.

Prochy Walentego Żurowskiego złożono w mogileńskim mauzoleum, w którym pochowano mogilnian pomordowanych przez hitlerowskich okupantów.

Zob. Alina Dobersztyn, Zofia Zielińska, Mogileńscy nauczyciele. Krzewiciele kultury muzycznej, w: Nauczyciele muzyki na Pomorzu i Kujawach, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2008, ss. 227-234.

Zofia Zielińska, Alina Dobersztyn Historia chorow kościelnych w Mogilnie i Trzemesznie, [w:]  Musica ecclesiastica, pod red. A. Kłaput-Wiśniewskiej, ks. A. Filabera, Bydgoszcz 2009.

Atrybuty
Osoby:Dyrygent
Powiązane instytucje
  • Towarzystwo Śpiewu "Halka" dyrygował do 1936 roku Szczegóły
  • Chór Kościelny im. W. Żurowskiego w Mogilnie założyciel i pierwszy dyrygent chóru Szczegóły