Osoby

Wiesława Ronowska-Skrzypek

Imię
Wiesława
Nazwisko
Ronowska-Skrzypek
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1954-2-8
Miejsce urodzenia
Kłecko
Data śmierci
0
Biografia

Wiesława Ronowska - pianistka, pedagog

Wiesława Ronowska (8.02.1954) naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Mając pięć lat po raz pierwszy wystąpiła publicznie. Z odznaczeniem ukończyła poznańskie Liceum Muzyczne im. M. Karłowicza, następnie została przyjęta bez egzaminów do Akademii Muzycznej w Warszawie. Wygrany Konkurs na Stypendia Artystyczne pozwolił jej rozpocząć studia w Konserwatorium Muzycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Dyplom tej Uczelni w trzech specjalnościach: solisty, kameralisty oraz pedagoga, uzyskała w klasie fortepianu słynnej rosyjskiej pianistki Tatiany Nikołajewej. Swoje wykształcenie uzupełniała u prof. W. Obidowicza i prof. O. Iwanowa - ucznia Emila Gilelsa. Była także stypendystką czeskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki i pracowała pod kierunkiem wybitnego czeskiego pianisty I. Moravca w Akademii Muzycznej w Pradze. Jest laureatką m.in. XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1979) oraz III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Paryżu (1989).

Koncertowała w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej. Dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia, Radia Francuskiego, Radia Chilijskiego, Polskich Nagrań, Firmy POLMUSIC, Telewizji Polskiej i Telewizji Rosyjskiej. Współpracowała z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk (1992-1995), Agnieszka Duczmal, Marek Pijarowski, Stefan Marczyk, Paweł Przytocki, Szymon Kawalla, Zygmunt Rychert, a także amerykańskimi, jak Simca Heled, Irvin Hoffmann, Albert Merenzon i in.

W bogatym repertuarze Wiesławy Ronowskiej, obejmującym muzykę od baroku po współczesność, znajdują się m.in. tak ciekawe pozycje, jak: Introduction und Allegro appasionato G-dur op. 92 i Konzert-Allegro mit Introduction d-moll op. 134 R. Schumanna, które artystka wykonywała z orkiestrą pod dyrekcją J. Maksymiuka, Koncert fortepianowy A. Chaczaturiana, nagrany dla Polskiego Radia z Orkiestrą PRiTV pod dyrekcją J. Maksymiuka, II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa nagrany dla Chilijskiego Radia, 24 Preludia i Fugi D. Szostakowicza, Sonata A. Joliveta.

Artystka związana jest z bydgoską Akademią Muzyczną, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Uzyskiwała kolejno wszystkie stopnie naukowe i od 1998 roku posiada tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Od 2005 roku pracuje na najwyższym stanowisku profesora zwyczajnego. Prowadziła kursy i warsztaty dla studentów i pedagogów w Polsce, Czechach i na Uniwersytecie La Serena w Chile. Była jurorem wielu konkursów pianistycznych, wychowała wielu laureatów międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, koncertujących pianistów oraz pedagogów wyższych uczelni artystycznych.

Otrzymała wiele nagród państwowych, m.in. jest laureatką Indywidualnej Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, laureatką najwyższego Odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej, Honorowego Medalu Uniwersytetu Antofagasta w Chile, Srebrnego Krzyża Zasługi, Nagrody Marszałka Województwa, Medalu Prezydenta Bydgoszczy i inne.

 

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Fortepian
Osoby:Pracownik AM w Bydgoszczy
Powiązane media
  • Sergiusz Prokofiew – VII Sonata B-dur „Wojenna” op. 83 fortepian Szczegóły
  • Jan Sebastian Bach – Koncert C-dur na 2 fortepiany BWV 1061 fortepian Szczegóły
Powiązane wydarzenia
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 141 - Jubileusz 25-lecia Uczelni fortepian Szczegóły
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 144 - Jubileusz 25-lecia Uczelni fortepian Szczegóły
  • 1 Bydgoski Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych - Nokturn fortepian Szczegóły
  • Studencki Festiwal Pianistyczny 4 "Forte-Piano" - Nokturn - Koncert finałowy fortepian Szczegóły
  • Bydgoski Wtorek Muzyczny 116 - Recital fortepianowy fortepian Szczegóły
  • Wielkie Cykle - Sergiusz Prokofiew 19. 11. 2013 fortepian Szczegóły
  • Wielkie Cykle - Jan Sebastian Bach fortepian Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego fortepian Szczegóły