Osoby

Wiktor Buchwald

Imię
Wiktor
Nazwisko
Buchwald
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1905
Miejsce urodzenia
-
Data śmierci
1988
Biografia

Kompozytor, aranżer, dyrygent, kierownik artystyczny, pedagog.

Wiktor Buchwald urodził się w roku 1905, zmarł w 1988. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu pod kierunkiem Stefana B. Poradowskiego, Władysława Raczkowskiego i Stanisława Wiechowicza. W latach okupacji uczył w tajnych kompletach (jego uczniem był m.in. Józef Szurka).

Współpracował jako konsultant i kompozytor z wieloma zespołami pieśni i tańca na Kujawach i w Wielkopolsce, jak np. z Zespołem Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". Dla grupy tej opracował utwory przeznaczone na chór i orkiestrę, m.in. Pieśń dzieci ziemi bydgoskiej do słów Andrzeja Baszkowskiego oraz  tańce regionalne - Taniec kaszubski, Polka warszawska, Suita mazurska. Utwór Pieśń dzieci ziemi bydgoskiej napisany był specjalnie dla zespołu i pełnił rolę hymnu, otwierającego większe koncerty. Obecnie w zbiorach grupy nie ma partytur tańców regionalnych kompozytora, dowiadujemy się o nich jedynie z wykazu zamieszczonego w Kronice zespołu.

Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 489-498.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Kompozytor
Kierownik artystyczny
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Agnieszka Ledzińska, Autorzy opracowań muzycznych dla Zespołu Pieśni i Tańca <<Ziemia Bydgoska>> Szczegóły