Osoby

Włodzimierz Tomaszewski

Imię
Włodzimierz
Nazwisko
Tomaszewski
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1947
Miejsce urodzenia
Białotarsk
Biografia

Włodzimierz Tomaszewski - skrzypek, kompozytor, pedagog, działacz ludowy, autor scenariuszy do obrzędów ludowych. Od 2008 roku kierownik Kapeli "Spod Kowala".

Urodził się w 1947 roku we wsi Białotarsk na granicy Kujaw i Mazowsza. Pobierał edukację w Liceum Pedagogicznym (skrzypce), następnie ukończył Studium Nauczycielskie (wydział wychowania muzycznego) w Gostyninie. Wcześnie zaczął grać w zespołach folklorystycznych - najpierw w nauczycielskim w Gostyninie, później w „Kujawiance” w Kowalu. Współpracował z Zespołem Pieśni i Tańca „Kujawy” we Włocławku, przez wiele lat prowadził Zespół „Swojacy” w Baruchowie. Od 2008 roku kieruje Kapelą "Spod Kowala”.

Od lat 70. XX w. Tomaszewski komponuje dla zespołów folklorystycznych. Jego twórczość to głównie kujawiaki, choć odnaleźć można też inne utwory - np. „śpiew historyczny” Kazimierz Wielki  (1979 r., na uroczystości jubileuszowe 800-lecia miasta Kowala); Małą suitę kujawską (2001) czy suitę narodową Ojczyste barwy (2005).

Włodzimierz Tomaszewski jest współautorem książki, w której zebrano folklor Kujaw Wschodnich. W publikacji tej znajdują się także jego utwory:  kujawiaki instrumentalne Od Kurowa i Rakutowskie bagna; Marsz powitalny oraz pieśń Kazimierz Wielki do słów J.U. Niemcewicza.

Tomaszewski jest także twórcą scenariuszy do wielu obrzędów kujawskich i obrazków scenicznych, które przygotowywał i realizował z Zespołem Pieśni i Tańca „Swojacy” w Baruchowie. Sa to m.in. Swaty, Pierścionki, Zdawiny, Do stołu podano oraz Rozpleciny czyli dziewiczy wieczór. W latach 2000-2006 był za nie wielokrotnie nagradzany na przeglądach w Ciechocinku, Węgrowie, Tarnogrodzie, Bydgoszczy i Golubiu-Dobrzyniu.

Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy? w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 437-449.

Leon Stankiewicz, Włodzimierz Tomaszewski, Folklor muzyczny Kujaw Wschodnich, Wydawnictwo "Pomorze", Bydgoszcz 1985.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
Osoby:Kompozytor
Skrzypek
Osoby:Działacz społeczny
Pedagog
Powiązane instytucje
  • Kapela "Spod Kowala" Kierownik (od 2008 r.) Szczegóły
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Wanda Szkulmowska, Muzykanci kujawscy - twórcy czy odtwórcy? Szczegóły