Instytucje

Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule

Data rozpoczęcia działalności
1892
Data zakończenia działalności
1917
Adres
Dworcowa Bydgoszcz Wilhelmstrasse
Opis

Bydgoska Wyższa Szkoła Muzyczna i Szkoła Operowa [Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule] (1892/1907-1917)

Szkoła została założona przez Stanisława Ogurkowskiego. Swoją działalność rozpoczęła 9 kwietnia 1892 roku i wielokrotnie się przeprowadzała. Ostatnią lokalizacją instytutu Ogurkowskiego było drugie piętro w kamienicy przy ul. Dworcowej 14. Na początku 1907 roku Ogurkowski przeniósł się do Poznania, a szkołę przejął od 1 stycznia tego roku Carl Schöne. Nowy dyrektor zmienił nazwę na Bydgoska Szkoła Muzyczna i Przygotowawcza Szkoła Operowa [Bromberger Musik-schule und Opernvorschule], jednak po około dwóch latach została przyjęta nazwa Bydgoska Wyższa Szkoła Muzyczna i Szkoła Operowa [Bromberger Hochschule für Musik und Opernschule].  W 1912 roku C. Schöne na stanowisku dyrektora zastąpił Gustav Knorre.

Szkoła ukierunkowana była na edukację we wszystkich teoretycznych i praktycznych dziedzinach muzyki. Kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele z wyższym akademickim wykształceniem. Program nauki obejmował śpiew solowy i chóralny, lekcje aktorstwa i recytacji, fortepian, fisharmonię, organy, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i bas, wszystkie instrumenty dęte, lutnię, gitarę, mandolinę, teorię i historię muzyki, a także grę z zespole i orkiestrze. Działalność szkoły nie ograniczała się tylko do Bydgoszczy, jej filie znajdowały się w Nakle (1913-1917), Mroczy (1914) oraz w Świeciu (1915-1917).

Zobacz:

Bogna Derkowska-Kostkowska, Instytuty muzyczne i nauczyciele muzyki w Bydgoszczy od drugiej połowy XIX wieku do 1920 roku, [w:] Świadkowie kultury muzycznej na Pomorzy i Kujawach, pod red. Aleksandry Kłaput-Wiśniewskiej, Bydgoszcz 2013.

Atrybuty
Instytucje:Szkolnictwo:Wyższe
Powiązane media
Powiązane osoby