Instytucje

Zespół folklorystyczny "Jezioranie"

Data rozpoczęcia działalności
1984-11-5
Data zakończenia działalności
-
Adres
-
Opis

Zespół folklorystyczny "Jezioranie" powstał 5 listopada 1984 r. z inicjatywy młodzieży szkolnej oraz nauczycieli: Kazimierza Woźnieckiego i Doroty Woźnieckiej. Celem założycieli było przywrócenie ludowych tradycji Kujaw, pogłębienie folklorystycznej wiedzy oraz aktywizacja dzieci i młodzieży.

Początki zespołu wiążą się nierozerwalnie z organizacją gminnych dożynek w 1984 r., podczas których zespół wystąpił z towarzyszeniem dwojga skrzypiec, gitary basowej i rytmicznej. W kolejnych latach zespół nieprzerwanie brał udział w organizacji uroczystości dożynkowych, także poza granicami gminy Jeziora Wielkie (np. w Trzemesznie, w Dąbrowie Mogileńskiej, w Wilczynie czy w Strzelnie).

Z biegiem lat grupa uzyskała własne stroje, a jej skład coraz bardziej zaczął przypominać kapelę ludową (do skrzypiec dołączyły dwa akordeony, kontrabas, klarnet oraz bębenek). Z czasem w repertuarze zespołu pojawiły się nie tylko pieśni obrzędowe związane z dożynkami i ślubami, ale również pieśni obyczajowe: miłosne, zalotne, żołnierskie oraz pieśni nabożne: maryjne, kolędy i pastorałki.

Istotnym elementem działalności zespołu w kultywowaniu tradycji są koncerty okolicznościowe z prezentacją pieśni z różnych stron kraju.

"Jezioranie" wielokrotnie brali udział w przeglądach i festiwalach muzycznych, np. w Wojewódzkich Przeglądach Zespołów Folklorystycznych w Nakle, Minikowie i Rościminie oraz w II Kujawskim Festiwalu Pieśni Ludowej w Inowrocławiu. Największy sukces zespół odniósł w 2014 r. podczas IV Kujawskiego Festiwalu Pieśni Ludowej w Inowrocławiu, gdzie zdobył pierwsze miejsce.

Mimo upływu lat grupa chce pozostać jak najbardziej wierna tradycji, stąd nie wprowadza instrumentów elektronicznych, a utwory wykonuje w składzie: dwa akordeony, kontrabas i klarnet. Ze względu na trudności w pozyskiwaniu nowych członków zespołu (zwłaszcza chłopców), "Jezioranie" ograniczają się obecnie do śpiewu i niezbędnej, uproszczonej choreografii.

Beata Jąkalska, Paweł Politowski, Zespół folklorystyczny <<Jezioranie>> kontynuatorem ludowych tradycji muzycznych w gminie Jeziora Wielkie w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 477-488.

Opracowała: Monika Biesaga

Atrybuty
-
Powiązane wydarzenia
  • 18. Ogólnopolska Sesja Naukowa "Czasy — muzyka — twórcy" uczestnik sesji Szczegóły
Powiązane osoby
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Beata Jąkalska, Paweł Politowski, Zespół folklorystyczny <<Jezioranie>> kontynuatorem ludowych tradycji muzycznych w gminie Jeziora Wielkie Szczegóły