Osoby

Ewa Dorawa-Jurkiewicz

Imię
Ewa
Nazwisko
Dorawa-Jurkiewicz
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
Dorawa
Data urodzenia
1961-11-8
Miejsce urodzenia
Gdańsk
Data śmierci
0
Biografia

Ewa Dorawa-Jurkiewicz - śpiewaczka (mezzosopran)

Młoda niezwykle utalentowana polska śpiewaczka operowa urodzona w Gdańsku, o głębokiej wrażliwości i nieprzeciętnym pięknie głosu zaliczana jest do przodujących mezzosopranów Polskiej Sceny Operowej Młodej Generacji.
Ewa Dorawa studia muzyczne rozpoczęła w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w roku 1984, a ukończyła w 1990. Od 1981 roku Ewa Dorawa związała się z zawodowymi Teatrami Muzycznymi występując kolejno na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni, później Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz Opery Nova w Bydgoszczy.
Do swoich dotychczasowych największych osiągnięć artystycznych Ewa Dorawa zalicza rolę Carmen, którą wykonywała z wielkim powodzeniem w Operze Nova w Bydgoszczy w lutym 1991 r. pod dyrekcją Maestra Andrzeja Jurkiewicza.
Osiągnięciami również były Jej występy w rolach: Suzuki w Madama Butterfly G. Pucciniego, Jadwigi w Strasznym dworze S. Moniuszki, Olgi w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Maddaleny w Rigoletto G. Verdiego, Flory w La Traviata G. Verdiego. Na zaproszenie Maestra Jurgena E. Mullera Ewa Dorawa brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Wokalnej w Bad Durkheim (Niemcy), gdzie wzbudziła wielkie zainteresowanie fachowej prasy niemieckiej. Również pod dyrekcją Maestra Jurgena E. Mullera Ewa Dorawa dokonała archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia Kantaty Lauda Sion op. 73 F. Mendelssohna Bartholdiego.

A oto co mówi na temat artyzmu i sztuki wokalnej Ewy Dorawy prasa zagraniczna i polska:
(Durkheimer Zeitung z 25.11.1990 r.) [...] znakomita interpretacja śpiewaczki Ewy Dorawy przygotowana przez Jurgena E. Mullera, czystość intonacyjna oraz ciepły tembr głosu [...]
(IKP luty 1991 r.) [...] wspaniała kreacja Carmen w Operze G. Bizeta. [...] Carmen rokuje Ewie Dorawie wspaniałą przyszłość [...] aby tak dalej Ewo [...]
(Głos Pomorza z 5.08.1992 r.) [...] piękny bogaty we wszystkich rejestrach głos Ewy Dorawy nawiązał równorzędny dialog z organami. My słuchaliśmy z przyjemnością pięknego śpiewu i pięknego głosu pani Dorawy głosu, który tak doskonale zalśnił w ramach barokowej muzyki.

Działalność artystyczna Ewy Dorawy obejmuje również muzykę kantatowo-oratoryjną, występy z orkiestrami symfonicznymi itp. W roku 1992 Ewa Dorawa zaproszona została przez Maestra Andrzeja W. Jurkiewicza do współpracy w nagraniach muzyki sakralnej i operowej dla Kastle Enterprises International, Philadelphia USA.

Obecnie pracuje jako wykładowca emisji głosu i interpretacji piosenki w Gdyńskiej Szkole Artystycznej.

Atrybuty
Osoby:Wokalista:Sopran
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki absolwentka z 1990 Szczegóły
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego pracowała od 1993- Szczegóły