Osoby

Halina Wojciechowska

Imię
Halina
Nazwisko
Wojciechowska
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1903-9-30
Miejsce urodzenia
Drezno
Data śmierci
1980-8-12
Miejsce śmierci
Ostromecko
Biografia

Halina Wojciechowska - skrzypaczka, pedagog.

Była absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu w klasie prof. Zdzisława Jahnke, gdzie uzyskała dyplom wirtuozowski. W 1926 r. rozpoczęła pracę pedagogiczną w Kaliszu oraz Poznaniu; a od 1927 r. zaczęła uczyć gry na skrzypcach w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy. W latach 1926-1939 koncertowała jako skrzypaczka-solistka i kameralistka w Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu, na estradzie i w radiu. Była członkiem zespołu „Collegium Musicum” utworzonym w latach 30. przy Bydgoskim Konserwatorium Muzycznym. W latach 1933-1939 była nauczycielem skrzypiec w oddziale Lwowskiego Konserwatorium Muzycznego im K. Szymanowskiego w Inowrocławiu. Koncertowała z siostrą Zdzisławą oraz innymi muzykami, jak np. rodzeństwem Rezlerów (Alfons, Edmund).

W latach 1939-1943 była członkiem orkiestry w Toruniu, lecz przyznanie się do polskości (nie podpisała III grupy narodowościowej) spowodowało zwolnienie jej z tego zespołu i wysłanie na ciężkie roboty fizyczne. Po wojnie, w 1945 r. została zatrudniona jako skrzypaczka w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Bydgoszczy, a potem w Filharmonii Pomorskiej (do grupy I skrzypiec). W latach 1955-1961 była wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu.

Ze szkołami muzycznymi miasta Bydgoszczy związana była od początku ich działalności (1945 r. – Średnia Szkoła Muzyczna, Liceum Muzyczne) do 1968 r. Uczyła gry na skrzypcach, prowadziła zespoły kameralne. Wykształciła wielu absolwentów, którzy zdobywali nagrody na konkursach krajowych. 

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Skrzypce
Powiązane wydarzenia
  • Koncert z okazji 10-lecia Miejskiego Konserwatorium Muzycznego w Bydgoszczy (1937) Skrzypaczka Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Lwowskie Konserwatorium Muzyczne oddział w Inowrocławiu w latach 1933-1939 nauczyciel gry na skrzypcach Szczegóły
  • Miejskie Konserwatorium Muzyczne w Bydgoszczy pedagog MKM , Szczegóły