Osoby

Józef Hałajda

Imię
Józef
Nazwisko
Hałajda
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1912-2-29
Miejsce urodzenia
Osterfeld (Niemcy)
Data śmierci
1981-3-19
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia

Hałajda Józef  [1912-1981]  -  Muzyk – flecista.

 

Karierę muzyka rozpoczął w 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Bydgoszczy. W szeregi elewów wstąpił  w 1927r. Uczył się gry na flecie i flecie piccolo. Egzamin kwalifikacyjny z muzyki zdał w 1932r.  i po odbyciu służby zasadniczej, w 1935r. otrzymał stopień kaprala służby zawodowej. Grał w orkiestrze dętej, symfonicznej i teatralnej. Niezwykle uzdolniony muzycznie, kształcił elewów w grze na flecie. Często kapelmistrz kapitan Paweł Kuczera desygnował Hałajdę do gry w orkiestrach cywilnych.

W czasie działań wojennych w 1939r. dostał się do niewoli niemieckiej, pracował na roli u Niemca. Zwolniony w połowie 1940r. wrócił do Bydgoszczy. Ponownie wywieziony na roboty do Rzeszy Niemieckiej. W 1944r. wcielony do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Plutonowy 2 Batalionu Grenadierów 7 Brygady Grenadierów, pełnił funkcje tamburmajora orkiestry wojskowej. W kwietniu 1946r.wrócił do Polski.

W Bydgoszczy rozpoczął pracę w Orkiestrze Miejskiej, następnie grał w Orkiestrze Radiowej Arnolda Rezlera, Pomorskiej Orkiestrze Symfonicznej i, wywodzącej się z niej, orkiestrze symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, w której grał na flecie i flecie piccolo do emerytury, na którą przeszedł w 1972r. Przez kilka lat pełnił funkcję inspektora orkiestry. Dodatkowo w latach 1956-1960 koncertował w orkiestrze Studium Operowego. Ukochane flety przekazał w ręce Leona A.Borowy, muzyka i dyrygenta, aby służyły młodzieży orkiestry dętej Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Józef Hałajda, syn Stanisława i Wiktorii z domu Szymańska, urodził się 29.II 1912r. w m.Osterfeld – Niemcy. Zmarł 19.III 1981r. w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu parafii pw.Najświetszego Serca Pana Jezusa przy ul.Ludwikowo. [R.K.]

   

 

Atrybuty
Osoby:Instrumentalista:Flet
Powiązane media
Powiązane instytucje
  • Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego grał na flecie i flecie piccolo do roku 1972 Szczegóły
  • Studio Operowe grał w latach 1956-60 Szczegóły
  • Orkiestra 61 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Szczegóły