Osoby

Michał Dobrzyński

Imię
Michał
Nazwisko
Dobrzyński
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1980-11-24
Miejsce urodzenia
Szczecin
Biografia

Michał Dobrzyński - kompozytor

W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie studiował w klasie kompozycji prof. Marka Jasińskiego i Zbigniewa Bargielskiego, prof. AM. Od 2007 r. roku pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. We wrześniu 2008 r. ukończył Studia Doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie (opiekun artystyczno-naukowy – Zbigniew Bargielski). Jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (od września 2008 r. członek Zarządu) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2003 r. doskonalił swoje umiejętności podczas XXI Kursów dla Młodych Kompozytorów, zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, u takich kompozytorów, jak: Anders Hillborg, Luca Francesconi, Marco Stroppa, Zbigniew Bargielski, Ivan Fedele, Horatiu Radulescu, Lidia Zielińska, David Dramm. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach kompozytorskich, m.in.: w 2003 r. otrzymał III nagrodę w kategorii utworów wokalno-instrumentalnych (pierwszej nie przyznano) na Konkursie Kompozytorskim z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Papieża Jana Pawła II we Wrocławiu za utwór Pax Omnes Gentes na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2003) oraz I nagrodę na VIII Międzyuczelnianym Konkursie na Fugę, w 2004 r. zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim z okazji XXX-lecia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy za Quartetto na kwartet smyczkowy (2002), w 2006 r. uzyskał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy za Pentagram na fortepian (2006). Był stypendystą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu (2002), Ministra Kultury (2003/2004 i 2004/2005), Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2004/2005) oraz programu „Socrates-Erasmus” (studia w Instituto Achille Peri w Regio Emilia w klasie kompozycji Andrea Talmell’ego i Maurizio Ferrari’ego). W 2007 r. został zakwalifikowany do 4-letniego programu opieki nad młodymi kompozytorami, zorganizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech (Florencja – w ramach projektu „Young Musicans to Florence”, Ravenna, Bolzano, Reggio Emilia), Niemczech, Szwecji (Sztokholm) i Chinach (Tianjin). W lipcu 2008 r. ukazała się płyta „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”, wydana przez DUX, na której znalazło się Trio florenckie na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2003). Płyta otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2009 w kategorii muzyka poważna/album roku – muzyka współczesna.

Ważniejsze kompozycje:

Operetka w trzech aktach (według Gombrowicza) na solistów i orkiestrę (2009); Divertimento na klarnet i kwartet smyczkowy (2008); Elegia II na skrzypce i elektronikę (2008); Pentagram na fortepian (2006); Elegia na skrzypce solo (2006); Orlikowe Pląsy na skrzypce i orkiestrę symfoniczną (2006); Dwa Preludia na fortepian (2005); Magnus Dominus na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2005); Sonar `a due na skrzypce i fortepian (2004); Koncert skrzypcowy (2004); Pax Omnes Gentes na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (2003); Trio florenckie na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2003); Concertino na kwintet dęty blaszany (2002); Quartetto na kwartet smyczkowy (2002); Five Stages na fortepian (2001); Igraszki na koniec wieku na fortepian (2000).

Michał Dobrzyński jest twórcą utworu wokalno-instrumentalnego Pax omnes gentes (2002), inspirowanego nauczaniem Jana Pawła II. Kompozycja ta uzyskała III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, zorganizowanym przez Papieski Wydział Teologiczny oraz Fundację "Pro Arte" pod honorowym patronatem prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz J.E. ks. biskupa Henryka Gulbinowicza (2003).

Zobacz:

http://www.michaldobrzynski.com/

Aleksandra Grucza-Rogalska, Wybrane utwory inspirowane osobą i nauczaniem Jana Pawła II w twórczości kompozytorów Pomorza i Kujaw w: Czasy – Muzyka – Twórcy na Pomorzu i Kujawach, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2014, ss. 135-147.

Atrybuty
Osoby:Kompozytor
Osoby:Absolwent AM w Bydgoszczy
Powiązane wydarzenia
  • Koncert Kompozytorski kompozycja "Elegia" na skrzypce solo Szczegóły
  • KONCERT KOMPOZYTORSKI w ramach 15. Międzynarodowej Sesji Naukowej Materialne ślady kultury muzycznej na Pomorzu i Kujawach fortepian Szczegóły
Powiązane instytucje
  • Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego absolwent z 2005 Szczegóły
Powiązane publikacje
  • Czasy-Muzyka-Twórcy Aleksandra Grucza-Rogalska, Wybrane utwory inspirowane osobą i nauczaniem Jana Pawła II w twórczości kompozytorów Pomorza i Kujaw Szczegóły