Osoby
Wiesława Kończewska-Plac
- Imię
- Wiesława
- Nazwisko
- Kończewska-Plac
- Drugie imię
- -
- Nazwisko rodowe
- -
- Nazwisko panieńskie
- -
- Data urodzenia
- -
- Miejsce urodzenia
- -
- Biografia
Kończewska-Plac Wiesława - śpiewaczka (sopran)
Śpiewaczka-sopran, urodzona w Toruniu. Jej dziadek był skrzypkiem, a ojciec akordeonistą. Edukację muzyczną rozpoczęła w 1975 r. w Szkole Muzycznej I stopnia w Chełmnie, w klasie akordeonu i fortepianu. Śpiewu uczyła się w Szkole Muzycznej II stopnia w Toruniu, w klasie Marii Głuszak. Uzyskawszy dyplom tej szkoły z wyróżnieniem, w 1982 r. rozpoczęła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Rymarczyk. Zadebiutowała na scenie podczas studenckiego przedstawienia opery kameralnej Dyrektor teatru W.A. Mozarta w 1987 r. Po uzyskaniu dyplomu podjęła pracę w Operze Nova w Bydgoszczy, z którą związana jest nadal.
W latach 1989-1999 była asystentką prof. Katarzyny Rymarczyk na Wydziale Wokalno-Aktorskim bydgoskiej uczelni muzycznej. W czerwcu 2000 r. uzyskała, po pozytywnie przeprowadzonym przewodzie kwalifikacyjnym I stopnia, tytuł adiunkta. Zajmuje się pedagogiką, prowadząc zajęcia emisji głosu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej AM w Bydgoszczy. Występuje w spektaklach operowych w Bydgoszczy, a także na scenach innych teatrów operowych w kraju m. in. w Operze na Zamku w Szczecinie. Koncertuje ponadto w kraju i za granicą.
W swoim dorobku scenicznym ma wiele ról, do których zaliczyć można z powodzeniem wykonywane partie na bydgoskiej scenie, m. in. Hanny w Strasznym dworze S. Moniuszki, Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa, Krysi listonoszki w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Zuzi w Verbun nobile S. Moniuszki, Walentyny w Wesołej wdówce F. Lehara i Frasquity w Carmen G. Bizeta.
wg Alicja Weber, Kończewska-Plas Wiesława, [hasło w:] Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002.
- Atrybuty
-
Osoby:Nauczyciel
Osoby:Wokalista:Sopran