Osoby

Władysław Młynarz

Imię
Władysław
Nazwisko
Młynarz
Drugie imię
-
Nazwisko rodowe
-
Nazwisko panieńskie
-
Data urodzenia
1899-5-14
Miejsce urodzenia
Salnia pow. krotoszyński
Data śmierci
1983-4-3
Miejsce śmierci
Bydgoszcz
Biografia

Młynarz Władysław  [1899-1983]  -  perkusista, powstaniec wielkopolski, z bratem Franciszkiem walczył w rejonie miejscowości: Borowica, Chachalin.  Żołnierz 8 Pułku Strzelców Wielkopolskich [od 17 I  1920 r. – 62 PP Wlkp.]. W szeregach tego pułku walczył w 1920 r.w wojnie polsko-bolszewickiej. Plutonowy Władysław Młynarz w 1924 r.rozpoczął służbę wojskową w 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. Perkusista plutonu trębaczy w porozumieniu z kapelmistrzem, chorążym Władysławem Masełkowskim  postanowili zakupić kotły. Brakowało pieniędzy, bowiem pluton trębaczy był nieetatowy. Zebrano część gotówki, resztę dołożył Władysław Młynarz. Osobiście kupił dwa miedziane kotły w firmie Juliana Kielbicha. Starszy majster wojskowy, podkuwacz Walenty Waszkowiak, skonstruował specjalne siodło dla kotłów i kotlisty. Pierwszy raz pluton trębaczy wystąpił z kotłami w szyku konnym 18 i 19 marca, podczas uroczystość imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Oczywiście pierwszy bił w kotły znakomity perkusista plut. Władysław Młynarz, dosiadając konia maści siwej „Lawrens”. Od 1927 r.pod kotłami chodził siwek „Łajdak”, najwyższy koń w pułku.

Pierwszy kotlista trębaczy odszedł z pułku na własną prośbę w 1930 r., wraz ze swoimi kotłami. Do wybuchu wojny w 1939 r. pracował jako urzędnik pocztowy, a czasie okupacji niemieckiej był robotnikiem. Dyrektor Teatru Miejskiego poszukiwał perkusisty, ktoś wskazał na Młynarza i pod koniec 1942 r. doskonały muzyk, nie posiadający niemieckiej volskslisty pracował w Theather Orchester aż do jej rozwiązania latem 1944 r.

Po zakończeniu działań wojennych został kierownikiem Ambulansu Pocztowego, przewożącego pieniądze i drogocenne przedmioty. Zwolniony w trybie natychmiastowym bez podania przyczyny, wrócił do gry na kotłach. Koncertował w Pomorskiej Orkiestrze Symfonicznej, zespole Studia Operowego a następnie w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Zakończył grę na kotłach w 1967 r., ale w razie potrzeby proszono, aby występował jeszcze w czasie niektórych koncertów. Jako instrumentalista występował jeszcze w kościele p.w. św.Wincentego a Paulo na Bielawkach, proszony był często także do kościoła oo.Jezuitów.

Władysław Młynarz, syn Franciszka i Teofili z domu Jasik, urodził się 14 V 1899 r.w osadzie Salnia wsi Osusz, w powiecie krotoszyńskim, woj.wielkopolskim. Zmarł 3 IV 1983 r. w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul.Kossaka.

Zob. Rajmund Kuczma, Młynarz Władysław [hasło] w: Z. pruss [red.] Bydgoski Leksykon Muzyczny, Bydgoszcz 2004.  

Atrybuty
-
Powiązane instytucje
  • Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego muzyk orkiestry symfonicznej 1953-1967 Szczegóły
  • Studio Operowe muzyk orkiestry Szczegóły