Wydarzenia

Międzynarodowe Sympozjum Animatorów

Data
1977-4-13
Miejsce
Bydgoszcz
Opis

Międzynarodowe Sympozjum Animatorów –13 – 16 IV 1977. Sympozjum poświęcone upowszechnianiu muzyki w środowiskach młodzieżowych. Głównym organizatorem sympozjum było Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej, uczestniczyli w nim reprezentanci  12 krajów (w tym delegatka UNESCO oraz kierownictwo Światowej Federacji „Jeneusses Musicales”).

Podczas uroczystej inauguracji sympozjum w Filharmonii Pomorskiej zaprezentowano spektakl audiowizualny Marka Dyżewskiego składający się z dwóch programów: „Stabat Mater” oraz „W kręgu Bacha i Rembrandta”.

Obrady sympozjum toczyły się w pięciu językach i w kilku sekcjach, m.in.pedagogów i socjologów, dziennikarzy radiowo-telewizyjnych oraz popularyzatorów muzyki. Zaprezentowano audycje upowszechniające przygotowane w Belgii, Szwecji, Francji, Holandii, Jugosławii, Bułgarii, na Węgrzech i w Polsce.

Sympozjum towarzyszył cykl spotkań radiowo-telewizyjnych , podczas których dziennikarze naczelnej redakcji muzycznej Polskiego Radia  i Telewizji przedstawili szereg unikalnych programów muzycznych telewizyjnych i radiowych oraz zademonstrowali nowe techniki dźwiękowe, np. stereo i kwadrofonię.

Uczestnicy tej międzynarodowej imprezy zaproszeni zostali także na koncert do Filharmonii Pomorskiej. Orkiestrą symfoniczną i chórem „Arion” dyrygował Antoni Wit. Wykonano koncert na orkiestrę B.Bartoka i L.van Beethovena – „Chrystus na Górze Oliwnej”. Solistami byli: Urszula Trawińska-Moroz [sopran], Kazimierz Pustelak [tenor] i Piotr Gasda [baryton].  

Atrybuty
Wydarzenia:Sympozjum
Powiązane instytucje
  • Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego organizator koncertu w ramach sympozjum Szczegóły
Powiązane osoby
  • Piotr Gasda solista koncertu w ramach sympozjum Szczegóły